X

چرا یخچال خنک نمی کند و علت خنک نکردن یخچال قدیمی

09128177628 کارشناس فروش: خانم اطهری
چرا یخچال خنک نمی کند
یخچال یکی از مهم ترین لوازم هر آشپزخانه صنعتی و مغازه و هایپر مارکتی است. یخچال ها به صورت 24 ساعت در طول روز کار میکنند و خرابی و عدم سرد کردن امری کاملا طبیعی است. ممکن است شما هم با این موضوع روبرو شده باشید که یخچال شما خنک نکند و مواد غذایی در یخچال فاسد شوند.
صنایع برودتی اورانوس
صنایع برودتی اورانوس

یخچال ایستاده یکی از مهم ترین لوازم هر آشپزخانه صنعتی و مغازه و هایپر مارکتی است. یخچال ها به صورت 24 ساعت در طول روز کار میکنند و خرابی و عدم سرد کردن امری کاملا طبیعی است. ممکن است شما هم با این موضوع روبرو شده باشید که چرا یخچال شما خنک نمی کند و مواد غذایی در یخچال فاسد شوند. اشکال در گردش هوای داخلی یخچال و خرابی هر یک از قطعات یخچال می‌تواند باعث گرمای یخچال و کاهش فعالیت موتور و در نتیجه کار نکردن یخچال شود. اگر دید که یخچال شما خوب سرد نمی کند وبدنه آن گرم شد سریع به یکی از تعمیرکاران تماس بگیرید. اما یکی از موضوعات زیر که به آن می پردازیم می تواند باعث مشکل و سرد نکردن یخچال شما شود.

علت گرم بودن داخل یخچال

فن کندانسور یخچال

گرم بودن یخچال می تواند بسته به عوامل مختلفی باشد. وقتی یخچال گرم باشد اکثر قطعات داخل یخچال دیگر کار نمی کنند و موتور دیگر توانایی خنک کردن یخچال را ندارد. دارند. اشکال در گردش هوای داخلی یخچال و خرابی هر یک از قطعات یخچال می‌تواند باعث گرمای یخچال و کاهش فعالیت موتور و در نتیجه کار نکردن یخچال شود. اما به این نکتهتوجه داشته باشید که اگر یخچال را به تازگی خریداری کرده اید پس از نصب یخچال و تنظیم کردن دمای یخچال باید تا 24 ساعت به یخچال فرصت دهید تا دمای آن کاملا تنظیم شود در صورتی که پس از یک روز دمای یخچال به حد استاندارد نرسید می توانید با نمایندگی یخچال خود تماس بگیرید. گ

ایراد در سیم کشی یخچال 

ممکن است اتصالات و برق کشی یخچال صنعتی شما به خوبی کار نکند و همین دلیل باعث گرم شدن داخل کابین یخچال شما شود.  با قطع و وصل شدن برق یخچال، یخچال مدام روشن و خاموش می‌شود و موتور یخچال فرصت کافی برای خنک کردن یخچال را پیدا نمی‌کند. اگر ایراد در برق رسانی و سیم کشی یخچال شما باشد یخچال به خوبی کار نمی کند و سرد نمی شود.

تنظیم نبودن دمای یخچال

ترمویات دیجیتال

بعضی وقت ها علت سرد نکردن یخچال تنظیم نبودن دمای داخلی یخچال است و مربوط به قطعه خاصی از یخچال نیست. باید این نکته را هم مد نظر داشته باشید که تنظیم دمای یخچال در زمستان و تابستان با هم متفاوت است اما بهترین دما برای تنظیم کردن یخچال طبق بروشور داخل محصول و بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد است. اگر یخچال شما دارای ترموسات مکانیکی است تنظیم دمای یخچال را باید از طریق ترموسات ولومی و اگر دارای صفحه کلید و نمایش دیجیتال است باید از طریق  کلیدها و صفحه دیجیتال انجام دهید.  در فصول سرد و گرم سال از تنظیم بودن دما یا درجه یخچال خود مطمئن شوید.

خرابی ترموستات یخچال

خرابی ترموسات یخچال می تواند از دیگر دلایل سرد نکردن و خنک نکردن کابین یخچال باشد. ترموسات وظیفه تنظیم دمای داخل کابین یخچال را بر عهده دارد و دارای دو مدل ترموسات مکانیکی و دیجیتا است. خراب شدن ترموسات می تواند دمای یخچال را کاملا بهم بریزد و باعث کاهش دما یا حتی برفک داخل یخچال شود.

خرابی کمپرسور یخچال

خرابی کمپرسور

خرابی رله و کمپرسور یکی از دلایلی است که موجب می شود یخچال خنک نشود. کمپرسور در یخچال وظیفه خنک کردن و تبدیل گاز به مایع را برعهده دارد وبا چرخش آن در دستگاه باعث خنک شدن آن می شود. اگر کمپرسور یخچال خراب شود موتور قابلیت خود را از دست می دهد و نمی تواند دمای یخچال را به خولب پایین بیاورد. ابتدا کمپرسور را تست نمایید تا سالم باشد.

خرابی لاستیک درب یکی از دلایل خنک نکردن یخچال

نوار لاستیک درب

خرابی لاستک دو درب یخچال هم می تواند از دلایلی باشد که یخچال خوب خنک نکند. اگر درب  شما به خوبی بسته نشود سرما از یخچال خارج می شود در نتیجه یخچال گرم می شود. بنابراین اگر با مشکل سرد نشدن یخچال مواجه شدید ؛ حتما لاستیک درب یخچال را چک کنید. اگر رله کمپرسور خراب باشد ، موتور قادر به شروع کار نیست و در نتیجه با مشکل عدم سرمای یخچال مواجه خواهید شد.

 کمبود گاز یخچال 

نشتی گاز

کمبود گاز یخچال یکی از دلایلی است که باعث می شود یخچال به خوبی سرد نشود و دمای داخل آن کاهش نیابد. اگر گاز یخچال شما کم باشد ؛ باعث برودت کم در یخچال می شود. از دلایل کم شدن گاز یخچال می توان به موارد زیر اشاره کنیم:

  • تعمیر توسط فرد ناشی

 اگر تعمیر یخچال شما توسط افراد غیر حرفه ای انجام شود می تواند باعث کاهش گاز یخچال شود 

  • ضربه

اگر به یخچال شما ضربه خورده باشد باعث سیب به کمپرسور و لوله‌ها می شود.

  • یکسره کار کردن موتور یخچال

 از آنجایی که گاز مبرد نقش مهمی در یخچال دارد، بلافاصله پس از تخلیه شدن یخچال از حالت طبیعی خارج می‌شود. یعنی محیط داخلی گرم می‌شود. در نتیجه اجزای دیگر برای خنک ماندن محیط داخلی بیشتر کار می‌کنند. در صورتی که دمای یخچال گرم شود، کمپرسور و کندانسور وارد عمل شده و بیش از پیش کار می‌کنند. در اینصورت نیز موتور دائما در حال کار است تا دما را به حالت مطلوب برساند.

  • تمیز کردن یخچال به طور نامنظم

هرگز برای تمیز کردن و آب کردن برفک یخچال از شی نوک تیز استفاده نکنید. این کار شایع ترین دلیلی است که سبب تخلیه گاز می‌شود. چرا که بخشی از فریزر سوراخ شده و موجب نشت گاز می‌شود. در آخر برای بر طرف کردن هر گونه مشکل در یخچال صنعتی خود با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید و خودتان سعی نکنید که یخچال را تعمیر کنید.  امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید